Score of the Week: Laura’s Chub Packs

You love grass fed. You covet grass fed. But grass fed is so expensive, you had to choose between eating and not bouncing checks. Enter Laura’s Lean round Beef Chubs.

And while chubs sound like what you call your thighs, it’s a cheap way to score some beef candy from the local grocer. These babies come in at less than $4/pound and make less waste, since you’re not tossing out the schmutz.

What the label says:
Per 4 ounce serving
Calories: 160
Total Fat: 9g
Carbohydrate: 0
Protein: 21g

I found mine at the Kroger’s Affiliate locally, but look for it everywhere Laura’s Lean Ground Beef is sold. Click here to locate your local retailer: Laura’s Lean Ground Beef .

It’s so good you’ll have to break up with your other ground beef and tell it you’re seeing other bovine chubs.

Print Friendly

Leave a Reply